Jaką trumnę do pochówku wybrać?
Odejście bliskiej osoby to zawsze ogromny cios. Jeżeli zaś należymy do najbliższych zmarłego, oprócz żałoby i konieczności pogodzenia się z jego utratą musimy dopilnować jeszcze formalności związanych z pochówkiem. Jednym z nich jest dobór właściwej trumny.
Czym się kierować, wybierając trumnę do pochówku tradycyjnego
Zanim przystąpimy do wyboru materiału, wykończenia i ogólnej estetyki, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych wartości wybieranej przez nas trumny. Ponieważ zarówno okoliczności śmierci, jak i charakterystyczne cechy zmarłego stanowią kwestię indywidualną, standardowy rozmiar i forma trumny mogą okazać się niewystarczające. Dlatego podczas dokonywania wyboru powinniśmy skupić się na takich czynnikach jak:
- wiek osoby zmarłej,
- wzrost i waga osoby zmarłej,
- ewentualna kremacja,
- ewentualna ekshumacja,
- to, czy trumna ma być przygotowana do transportu międzynarodowego.
Jest ważne, byśmy zawczasu zadbali o wszystkie te elementy, ponieważ w przypadku trumny na wymiar będziemy musieli szczegółowo omówić zamówienie z przedstawicielem zakładu pogrzebowego, który zajmie się jej produkcją. Również podczas ustalania szczegółów będziemy mieli okazję dokonania wyborów estetycznych - tzn. zdecydować się na rodzaj materiału, z którego ma zostać wykonana trumna, określić jej preferowany kształt, a także wskazać rodzaj ewentualnych ornamentów i detali - to ostatnie jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy trumna ma zostać poddana kremacji, ponieważ ani ona, ani ubranie osoby zmarłej nie mogą w tym przypadku posiadać ozdób wykonanych z niepalnych lub nieekologicznych materiałów.
Przy tym wszystkim należy pamiętać, że trumna to dość wysoki wydatek, a jej dokładna cena zależna jest m.in. od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, a także od tego, jak liczne i bogate wybierzemy zdobienia. Jeżeli chodzi o trumny drewniane, do najczęściej spotykanych należą dębowe, klonowe, mahoniowe, orzechowe, jesionowe, wiśniowe czy sosnowe. W razie konieczności możemy jednak zdecydować się na trumnę metalową - w takiej sytuacji zazwyczaj będziemy mieli do wyboru stal, stal nierdzewną, miedź i brąz.